Vtunnel Nedir? Nasıl Bağlanılır?

İnternette en çok aranma hacimlerinden birine sahip olan Vtunnel, Proxy siteleri arasında oldukça hatırı sayılır bir durumdadır. Bu konuda sizlere bilmediklerinizi bloglamak istedik. Gelin hep beraber Vtunnel Nedir? Nasıl Çalışır? olarak bir inceleme yapalım.

 

vtunnel

Peki Vtunnel nedir?

Vekil Sunucu , Proxy; İnternet ( Network ) üzerindeki bir bilgisayar ile İnternete bağlı diğer bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan yardımcı bir geçiş yolu (Gateway) sistemidir. Bir Proxy sunucusu, sizden aldığı istekleri yürütür ve sonucu yine size iletir.

Vtunnel; Servis sağlayıcıları tarafından yasaklanan tüm Dünya’daki internet sitelerini ziyaret etmek için kullanılan bir CGI Vekil Sunucu servisidir.

Peki Vtunnel ne işe yarar?

Türkiye’de ve Dünya’da yasaklanan tüm internet sitelerini herhangi bir engele takılmadan ziyaret etmenize olanak sağlar. Bu hizmeti illaki yasaklanan siteleri dolaşmak için kullanacaksınız diye bir şey yok. İp adresiniz kayıt edilmedende dolaşmanın bir yoludur bu sistem.

Vtunnel bir Vpn değildir Vpn ile farklılıkları bulunmaktadır bu yüzden Vpn ile karşıtırmayınız.

CGI vekil sunucu nasıl ve ne şekilde çalışır?

Bir server kiralanır. Bu serverda bir internet sitesi yayınlanır. Bu internet sitesinin yazılımı aracılığıyla sizin web site sorgularınızın gönderilmesi ve gelen cevabın tekrar size geri iletilmesi sağlanır.

Bu server bir aracıdır yani sizin vekilinizdir. Bu yüzden vekil sunucu adıyla bilinir. Sorguyu sizin yerinize vekil sunucu gerçekleştireceği için sizin ip’niz sadece vekil sunucu tarafından bilinir.

Kısaca; Vtunnel ile yasaklanan internet sitesini bu vekil sunucu sayesinde gezebilirsiniz.

Kullanıcılar için Vtunnel avantajları nedir?

1.  İp’niz Kesinlikle kayıt altına girmemektedir,

2. Servis sağlayıcıları tarafından yasaklanmış internet sitelerini özgürce gezebilirsiniz,

3. Bazı internet siteleri ip bazlı dolaşım engeli bulunmaktadır. Örneği; Bir Abd sitesi tüm sadece Abd’li ziyaretçilerinin IP’lerine açık olabilir. Bu tür durumlarda IP’nizi bir Abd kullanıcısı gibi gösterip o websitesini dolaşım izni almanızı sağlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Etiketler:, ,